Malowanie proszkowe

Oferujemy malowanie proszkowe i wiele innych

Malowanie proszkowe wykonywane jest w technologi elektrokinetycznej ?Tribo?

Informacje na temat malowania proszkowego

 

Coraz doskonalsze metody malowania pozwalają uzyskać efekty, jakich nie można było osiągnąć nigdy wcześniej. Najnowsze technologie stworzyły możliwość malowania proszkowego, która gwarantuje doskonałe pokrycie o równomiernej grubości, z osiągnięciem różnego efektu wizualnego: powierzchnia może być matowa lub w połysku, albo też przedstawiać strukturę o różnej szorstkości.

Malowanie proszkowe polega na pokryciu elementu naelektryzowanymi cząsteczkami farby w postaci proszku w specjalnej komorze. Żadne inne malowanie nie jest tak wydajne, jak proszkowe malowanie, w którym nadmiar proszku po prostu odpada od elementu i może być powtórnie wykorzystany. Następnym etapem jest umieszczenie elementu pokrytego proszkiem w specjalnym piecu, gdzie farba roztapia się w temperaturze 210 stopni, zostaje ona utwardzona i na trwałe osadzona na malowanym przedmiocie. Kolejną zaletą malowania proszkowego jest ochrona antykorozyjna pomalowanych przedmiotów; są one ponadto odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i na działanie wysokiej temperatury. T

Więcej o technice malowania proszkowego

Technika nanoszenia proszku to także gwarancja dostania się farby do trudno dostępnych miejsc i równomierne ich pokrycie. Najczęściej malowanie proszkowe stosuje się do malowania ogrodzeń, ram rowerów i motocyklów, felg oraz stolarki budowlanej. Wycena usługi dokonywana jest indywidualnie, w zależności od takich czynników jak wielkość i ilość elementów oraz rodzaj zastosowanej farby. Każde malowanie poprzedzamy procesem dokładnego wyczyszczenia malowanej powierzchni w myjkach komorowych, natomiast do oczyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni stosujemy piaskowanie metodą strumieniowo-ścierną.

Zalety tego typu malowania

Przede wszystkim stawiamy na jakość i przykładamy się do każdego kroku, jaki poprzedza i towarzyszy malowaniu. Wprowadzenie technologii, jaką jest malowanie proszkowe, to także działanie na rzecz ochrony środowiska, gdyż w przypadku tego malowania nie używa się rozpuszczalników i rozcieńczalników, które przy tradycyjnych metodach trafiają do środowiska. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem dedykowanym malowaniu proszkowemu, wiodących producentów, jak Promal (producent bardzo dobrych komór do malowania i suszenia) czy Wagner (światowy lider, jeśli chodzi o pistolety do nanoszenia naelektryzowanych cząstek farby proszkowej).

Malowanie odbywa się w szerokiej gamie barw, zaś efekt końcowy wolny jest o jakichkolwiek wad, jakie mogą się zdarzyć przy innych metodach malowania, jak pęcherze czy zacieki.

 

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek (20-100 ?m) farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą np. metalu w kabinach lakierniczych. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym.

W malowaniu proszkowym stosujemy dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej:

 • ? natrysk elektrostatyczny ? metoda wysokonapięciowa 40-100 kV, potocznie zwana ?koroną?,
 • ? natrysk elektrokinetyczny ? metoda triboelektryzacji, tarciowa, zwana ?tribo?.


Następnie pokryte farbą elementy są nagrzewane w suszarkach komorowych do temperatury 140-200°C, w rezultacie czego proszek ulega stopieniu i polimeryzacji.

Uzyskanie wysokiej jakości powłoki lakierniczej poprzedza proces przygotowania powierzchni detalu do malowania poprzez mycie i fosforanowanie w myjkach komorowych. Detale mocno zabrudzone należy przed malowaniem wypiaskować.

Główne zalety malowania proszkowego to:

 1. 1. atrakcyjny wygląd pomalowanego produktu;
 2. 2. możliwość uzyskania powierzchni o różnorodnej strukturze: połysk, półmat, mat, struktura o różnej szorstkości, efekt młotkowy;
 3. 3. wysoka odporność na korozję, chemikalia, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne
 4. 4. lepsze domalowanie trudno dostępnych miejsc;


Usługi malowania proszkowego wykonujemy przy użyciu nowoczesnych aplikacji firmy Wagner, światowego lidera w produkcji tego typu urządzeń. Posiadamy trzy kabiny lakiernicze o wymiarach roboczych (szerokość x wysokość x głębokość):

 • ? kabina Zugil typ ZB-4195: 1100 x 1000 x 1000 mm;
 • ? dwukomorowa kabina Promal typ KMP 17/11: komora 1 - 900 x 700 x 700 mm, komora 2 - 1500 x 700 x 700 mm;
 • ? kabina Promal typ KMP-1: 800 x 600 x 800 mm.


Dysponujemy również dwoma suszarkami Promal komorowymi do wygrzewania detali:

 • ? typ SO-3,2 wymiary robocze (szerokość x wysokość x głębokość): 1000 x 1400 x 1400 mm;
 • ? SO1 wymiary robocze (szerokość x wysokość x głębokość): 800 x 2250 x 700 mm.


Koszt usługi kalkulujemy indywidualnie i jest on uzależniony od wielkości i wagi detalu, ilości sztuk w jednej serii oraz rodzaju zastosowanej farby proszkowej.