top of page

Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe Piotrków Trybunalski
Kotwica 1

Malowanie proszkowe wykonywane jest w technologi elektrokinetycznej „Tribo“

Coraz doskonalsze metody malowania pozwalają uzyskać efekty, jakich nie można było osiągnąć nigdy wcześniej. Najnowsze technologie stworzyły możliwość malowania proszkowego, która gwarantuje doskonałe pokrycie o równomiernej grubości, z osiągnięciem różnego efektu wizualnego: powierzchnia może być matowa lub w połysku, albo też przedstawiać strukturę o różnej szorstkości.

Malowanie proszkowe polega na pokryciu elementu naelektryzowanymi cząsteczkami farby w postaci proszku w specjalnej komorze. Żadne inne malowanie nie jest tak wydajne, jak proszkowe malowanie, w którym nadmiar proszku po prostu odpada od elementu i może być powtórnie wykorzystany. Następnym etapem jest umieszczenie elementu pokrytego proszkiem w specjalnym piecu, gdzie farba roztapia się w temperaturze 210 stopni, zostaje ona utwardzona i na trwałe osadzona na malowanym przedmiocie. Kolejną zaletą malowania proszkowego jest ochrona antykorozyjna pomalowanych przedmiotów; są one ponadto odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i na działanie wysokiej temperatury.

WIĘCEJ O TECHNICE MALOWANIA PROSZKOWEGO

Technika nanoszenia proszku to także gwarancja dostania się farby do trudno dostępnych miejsc i równomierne ich pokrycie. Najczęściej malowanie proszkowe stosuje się do malowania ogrodzeń, ram rowerów i motocyklów, felg oraz stolarki budowlanej. Wycena usługi dokonywana jest indywidualnie, w zależności od takich czynników jak wielkość i ilość elementów oraz rodzaj zastosowanej farby. Każde malowanie poprzedzamy procesem dokładnego wyczyszczenia malowanej powierzchni w myjkach komorowych, natomiast do oczyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni stosujemy piaskowanie metodą strumieniowo-ścierną.

ZALETY TEGO TYPU MALOWANIA

Przede wszystkim stawiamy na jakość i przykładamy się do każdego kroku, jaki poprzedza i towarzyszy malowaniu. Wprowadzenie technologii, jaką jest malowanie proszkowe, to także działanie na rzecz ochrony środowiska, gdyż w przypadku tego malowania nie używa się rozpuszczalników i rozcieńczalników, które przy tradycyjnych metodach trafiają do środowiska. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem dedykowanym malowaniu proszkowemu, wiodących producentów, jak Promal (producent bardzo dobrych komór do malowania i suszenia) czy Wagner (światowy lider, jeśli chodzi o pistolety do nanoszenia naelektryzowanych cząstek farby proszkowej).

Malowanie odbywa się w szerokiej gamie barw, zaś efekt końcowy wolny jest o jakichkolwiek wad, jakie mogą się zdarzyć przy innych metodach malowania, jak pęcherze czy zacieki.

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek (20-100 μm) farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą np. metalu w kabinach lakierniczych. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym.

W malowaniu proszkowym stosujemy dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej:

  • natrysk elektrostatyczny – metoda wysokonapięciowa 40-100 kV, potocznie zwana „koroną”,

  • natrysk elektrokinetyczny – metoda triboelektryzacji, tarciowa, zwana „tribo”.

Następnie pokryte farbą elementy są nagrzewane w suszarkach komorowych do temperatury 140-200°C, w rezultacie czego proszek ulega stopieniu i polimeryzacji.

Uzyskanie wysokiej jakości powłoki lakierniczej poprzedza proces przygotowania powierzchni detalu do malowania poprzez mycie i fosforanowanie w myjkach komorowych. Detale mocno zabrudzone należy przed malowaniem wypiaskować.

Główne zalety malowania proszkowego to:

  • atrakcyjny wygląd pomalowanego produktu,

  • możliwość uzyskania powierzchni o różnorodnej strukturze: połysk, półmat, mat, struktura o różnej szorstkości, efekt młotkowy,

  • wysoka odporność na korozję, chemikalia, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne,

  • lepsze domalowanie trudno dostępnych miejsc.

Usługi malowania proszkowego wykonujemy przy użyciu nowoczesnych aplikacji firmy Wagner, światowego lidera w produkcji tego typu urządzeń. Posiadamy trzy kabiny lakiernicze o wymiarach roboczych (szerokość x wysokość x głębokość):

  • kabina Zugil typ ZB-4195: 1100 x 1000 x 1000 mm;

  • dwukomorowa kabina Promal typ KMP 17/11: komora 1 - 900 x 700 x 700 mm, komora 2 - 1500 x 700 x 700 mm;

  • kabina Promal typ KMP-1: 800 x 600 x 800 mm.

Dysponujemy również dwoma suszarkami Promal komorowymi do wygrzewania detali:

  • typ SO-3,2 wymiary robocze (szerokość x wysokość x głębokość): 1000 x 1400 x 1400 mm;

  • SO1 wymiary robocze (szerokość x wysokość x głębokość): 800 x 2250 x 700 mm.

Koszt usługi kalkulujemy indywidualnie i jest on uzależniony od wielkości i wagi detalu, ilości sztuk w jednej serii oraz rodzaju zastosowanej farby proszkowej.

bottom of page